Inspector Calitate Echipamente sub Presiune

Posting Date:  9 Apr 2024
City:  Bucharest
Location:

Bucharest, RO

Contract Type:  Permanent
Division:  Certification Europe Region
Level of experience:  Senior

RINA este in cautarea unui Inspector Calitate Echipamente sub Presiune pentru a ni se alatura in cadrul diviziei de Certificare.

Misiune

Ne intregim echipa cu un Inspector cu expertiza in Directiva pentru Echipamente Sub Presiune (PED). Candidatul ideal va supraveghea si conduce inspectii, audituri si evaluari in medii industriale, asigurand conformitatea cu standardele reglementare, cu accent pe siguranta echipamentelor sub presiune si cerintele PED.

Responsabilitati

  • Conduce si participa la inspectii si audituri pentru a evalua conformitatea cu standardele reglementare, politicile companiei si cerintele PED.
  • Ofera expertiza specializata in Directiva pentru Echipamente Sub Presiune (PED), asigurându-se ca toate echipamentele sub presiune indeplinesc cerintele si standardele PED
  • Se mentine la curent cu reglementarile, codurile si standardele relevante referitoare la inspectiile industriale si siguranta echipamentelor sub presiune si asigura ca inspectiile si auditurile sunt conform cerintele legale si practicilor din industrie.
  • Realizeaza evaluari ale riscurilor echipamentelor sub presiune si proceselor industriale, identifica posibilele probleme si recomanda solutii pentru a gestiona eficient riscurile.
  • Pregateste rapoarte detaliate de inspectie, constatari de audit si documentatie de conformitate/non-conformitate si comunica constatarile catre management .
  • Ofera training si suport echipei de inspectie si personalului cu privire la cerintele PED, tehnici de inspectie si protocoale de siguranta pentru a imbunatati competenta si a asigura respectarea constanta a standardelor.

Cerinte

  • Diploma de licenta in Inginerie Mecanica, Siguranta Industriala sau domeniu aferent.
  • Certificari profesionale Auditor S (ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001), Inspector Certificat pentru Echipamente Sub Presiune (PED) sau echivalent.
  • Experienta dovedita in inspectii industriale, auditare sau asigurarea calitatii, cu accent pe siguranta echipamentelor sub presiune si conformitate.
  • Cunostinte profunde în reglementarile Directiva pentru Echipamente Sub Presiune (PED) si standardele relevante din industrie (de exemplu, ASME, API, EN).
  • Cunostinte avansate de limba engleza.
  • Cunostinte intermediare de AutoCAD.
  • Cunostinte intermediare de MS Office.
  • Fire analitica, cu capacitatea de a evalua riscurile si de a identifica eficient problemele de conformitate.
  • Abilitati excelente de comunicare si interpersonale,
  • Competente in documentare si redactare de rapoarte, cu atentie la detalii si precizie.

#LI-MP5

With over 5,600 employees and 200 offices in 70 countries worldwide, RINA is a multinational player which provides certification, marine classification, product testing, site supervision and vendor inspection, training and engineering consultancy services across a wide range of sectors. Our business model covers the full process of project development, from concept to completion. The aim is to guarantee a project’s technical, environmental and safety - and sometimes also economic and financial - sustainability.

At RINA, we endeavor to create a work environment where every single person is valued and encouraged to develop new ideas. We provide equal employment opportunities and are committed to creating a workplace where everyone feels respected and safe from discrimination or harassment of any kind. We are also compliant to the Italian Law n. 68/99.